© Minden jog fenntartva a 3S Karakter Kft. részére.
Készítette ❤ Richárd
A XI. Kerületi Önkormányzat lapja, kiadja a KözPont Újbudai, Kulturális, Pedagógiai és Média Kft. Megjelenik minden páros héten, csütörtökön. Terjesztik 80.000 példányban a kerületi postaládákba ingyenesen. Formátuma A/3-as, terjedelme 32-48 oldal, 45 gr-os újságnyomó papírra nyomva, színesben.
Nyomott példány: 2024. második félév – Kéthetente 80.000 db
Terjesztett példány: 2024. második félév – Kéthetente 79.500 db
KözPont Újbudai, Kulturális, Pedagógiai és Média Kft. kiadó
Megjelenés:
Minden páros héten csütörtökön!
Anyagleadás (fizetéssel együtt):
Megelőző héten pénteken 13 óráig!
Apróhirdetési árak:
Hirdetés 1900 Ft/36 karakter
További karakter: 53 Ft/karakter
A szerkesztőség nem jelentet meg eltartási/életjáradéki hirdetéseket!
Ha szeretne keretes hirdetést feladni, kérjük, vegye fel a kapcsolatot velünk!
A XI. kerület fejlődésének történetét alapvetően meghatározza a földrajzi környezet, mindenekelőtt a térséget északdél irányban elválasztó Duna. A Gellért-hegynél volt a legkeskenyebb, így ez a rész már korán igen fontos átkelőhelyként szolgált. A Gellért-hegy számos barlangja közül a legjelentősebb a Duna felett 25 m-re fekvő Szent Iván-barlang, a mai Sziklakápolna feltehetően az ősembernek is lakóhelyéül szolgált.
Augustus császár idején (Kr.e. 30.-Kr.u. 14.) a rómaiak támadásokat indítottak a Dráva-Száva köze ellen és győzelmük után, Kr.e. 11-ben létrehozták Illíria provinciát. Ez a terület közigazgatásilag később a Pannónia provinciához került. Pannónia provincia I. évszázada a barbárokkal folytatott állandó háborúskodással telt. Emiatt újabb katonai alakulatok érkeztek, amelyek segédtáborokat (auxiliáris tábor) építettek. Ilyen volt a feltehetően Claudius császár idejében (Kr.u. 41-54.) épült albertfalvi tábor is. A méretekből arra következtethetünk, hogy ez volt az Aquincum után a legnagyobb összefüggő római település. A korabeli krónikák adatait figyelembe véve a XI. és XXII. kerület területén Tétény vezér egyik nemzetségfője kapott birtokot.
Az itt kialakult települések életére a középkor második felében döntő befolyással volt, hogy a tatárjárás után IV. Béla, a jól védhető Várhegyen létrehozta Újbudát (Nova Buda), ahogyan az akkori Óbudától (Vetus Buda) meg különböztették. A török uralom idején a mai XI. kerület Buda közeli részei katonai felvonulási területként szolgáltak. A Gellért-hegy déli lábánál egy nyitott török fürdő volt, amit Acsik ilidzsának nevezetek. Az utazó szerint egész Európából jöttek ide betegek.
Az 1686-os ostromkor Dél-Budán minden elpusztult. Utána csak a Rácvároshoz tartozó rész és Albertfalva fogható fel zárt településnek, a többi területet szórványos beépítettség, szőlők, szántók, legelők és bokros-ligetes részek jellemzik.
A XI. kerület a főváros 1873-ban történt egyesítése során az I. kerület része lett. 1930-ban az új fővárosi törvény Dél-Budát leválasztotta XI. kerület néven. 1950. január 1-jén nyerte el mai formáját Kelenvölgy, és az addig önálló község, Albertfalva hozzácsatolásával.
Az 1954- ben létrejövő Budapesti Erőmű négy üzemegység központja lett. 1952-ben indult meg a távhőszolgáltatás, 1972-ben itt épült fel az ország első gázturbinás csúcserőműve. A XI. kerület a hetvenes évek közepéig – kereskedelmi, szolgáltatási szempontból – a rosszul ellátott kerületek közé tartozott. Az óriási méretű lakótelep építkezésekkel a kereskedelmi, szolgáltatási infrastruktúra nem tudott lépést tartani. 1976-ban megnyílt Skála Budapest Nagyáruház. 1967-1983 között – egy korábbi szeméttelep helyére – kezdték felépíteni a Kelenföldi (az első) – lakótelepet.
1087 Budapest
Osztály u. 16-18/D.
Kaputelefon: 4.
(Bejárat Hős u. felől!)
Hirdetés feladása telefonon:
Sallay István
+361 332-0611, +3670 338-7198
iroda@mediaasz.hu
Orosz Anita +361 475-0802, +3620 360-3785 sskarakter@mediaasz.hu
© Minden jog fenntartva a 3S Karakter Kft. részére.
Készítette ❤ Richárd